Każda liga piłkarska posiada takich zawodników na jakich stać kluby w niej występujące. W każdej lidze zatem można spotkać zarówno graczy, którzy prezentują przeciętny poziom, jak i gwiazdy, które występują w krajowej reprezentacji. Poziom rozgrywek poszczególnych lig jest różny i z całą pewnością rożni się pod wieloma względami. Czynnik ekonomiczny zdaje się jednak mieć największe znaczenie. Gracze występujący w poszczególnych ligach SA niejako produktem, który można w dalszy sposób wykorzystać. Wiedzą o tym zarówno prezesi klubów jak i biznesmeni, którzy z futbolem wiążą nadzieję na większe przychody finansowe.

Zawodnicy są też obiektem, który jest wykorzystywany przez graczy decydujących się obstawiać zdarzenia sportowe. Mecze poszczególnych lig są analizowane pod wieloma względami. Szczególną uwagę zwraca się na konkretnych zawodników i formę jaką oni reprezentują. Firmy bukmacherskie, jako jeden ze swoich produktów wskazują na zdarzenie w którym gracz musi określić czy dany zawodnik strzeli gola czy też nie. Ta forma zakładu wiąże się niejako z podjęciem dużego ryzyka, bowiem nie każdy zawodnik strzela bramki w każdym meczu ligowym. Dla przykładu możemy podać Pawła Brożka i Roberta Lewandowskiego, czyli gwiazdy polskiej ekstraklasy. Zdało by się powiedzieć, że w ciemno można obstawiać, że wspomniani wyżej zawodnicy będą punktowali, ale nie zawsze tak się dzieje. Obu graczom zdarzały się już mecze gdzie strzelali więcej niż jedną bramkę, ale zdarzały się im również okresy, gdzie przez kilka meczów nie potrafili skierować piłki do bramki przeciwnika. I tutaj istnieje największe ryzyko dla wszystkich graczy korzystających z zakładów bukmacherskich.

Trzeba się solidnie zastanowić i przeanalizować dogłębnie poczynania poszczególnych zawodników, zanim zdecydujemy się na wskazanie ich jako strzelców bramek. Najlepsi strzelcy są uznawani przez graczy jako tzw. pewniaki, jednak stawki, które oferują firmy bukmacherskie są wtedy zdecydowanie niższe. Największe stawki w przypadku strzelców goli oferuje się za gole zdobyte przez obrońców i rzecz jasna przez bramkarzy.