Skandynawia od dawna jest uznawana za rejon, gdzie piłka nożna ustępuje miejsca sportom zimowym. Taka opinia dotyczy głównie Finlandii i Norwegii, które częściej goszczą w telewizji zimą, kiedy ich zawodnicy toczą boje np. w pucharze świata w skokach. Piłka nożna jednak też tutaj istnieje i wbrew pozorom ma się bardzo dobrze. Co prawda ligi piłkarskie nie są oszałamiająco dobre, ale podobnie jak w innych miejscach można znaleźć tutaj ciekawe wydarzenia piłkarskie.

Z lig skandynawskich zdecydowania najsłabsza jest liga fińska. Tutaj nie ma praktycznie zespołu, który mógłby występować z powodzeniem w europejskich pucharach. Mowa tutaj oczywiście o regularnym graniu, bowiem epizody zdarzają się również i w tej lidze. Liga norweska oraz szwedzka to już inna klasa rozgrywek. Drużyny, które tutaj występują mają już pokaźnie zapisane karty historii. W Szwecji jest to szczególnie IFK Goeteborg. Ta drużyna jest szczególnie pamiętana z pojedynków z polskimi drużynami. Swego czasu bowiem toczyła pojedynki z Legią Warszawa i Lechem Poznań. Inne drużyny ligi szwedzkiej prezentują przeciętny poziom, który jest przeplatany okresowymi zwyżkami formy.

Podobnie sytuacja kształtuje się w Norwegii, jednak tutaj do Rosenborga Trondheim, który był eksportową drużyną dołączyły też inne zespoły. Mowa tutaj choćby o drużynie Valerenga Oslo, która potrafiła pokonać polską Wisłę Kraków. Drużyny z tych krajów są często obiektem analiz graczy stawiających zakłady bukmacherskie. To świetna inwestycja, zwłaszcza w momencie, kiedy ktoś naprawdę potrafi odczytać formę określonej drużyny. W ligach skandynawskich nie możemy zapominać także o lidze duńskiej. Choć odbywa się ona w najmniejszym z wymienionych krajów, to można wysnuć teorię, że jest to liga najlepsza. Od dawna drużyny z Danii są bowiem obecne we wszelkiego rodzaju pucharach europejskich, a reprezentacja tego kraju stanowi siłę w piłkarskiej Europie. Bukmacherzy chętnie wykorzystują wymienione ligi, bowiem są one atrakcyjnym produktem w tej, określonej branży.