CSKA Moskwa to zdecydowanie jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich w Rosji. Jego historia zaczyna się w 1911 roku, wtedy to został założony pierwszy klub będący poprzednikiem CSKA. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniano jego nazwę, zespół nazywał się OLLS, OPPW, CDKA aż w 1960 roku przyjęto używane do dzisiaj nazewnictwo. CSKA to centralny sportowy klub armii w dosłownym tego skrótu tłumaczeniu. Właśnie dzięki podleganiu pod zarząd wojskowy CSKA mógł w przeszłości podobnie jak polskie wojskowe kluby święcić duże sukcesy. Za czasów ZSRR 7-krotnie zdobywał tytuł mistrzowski kraju oraz 5-krotnie sięgał po puchar.
Kiedy nadszedł rok 1990 i nadszedł czas przemian to CSKA tak jak i inne kluby rosyjskie zostało przejęte przez prywatnego inwestora. Bogaci Rosjanie zaczęli powoli budować silne i znane nie tylko w Rosji zespoły, które z powodzeniem grają ostatnimi czasy w Pucharach Europejskich. CSKA należy do czołówki ligi, w 2005 roku odniósł swój największy sukces-zdobył Puchar UEFA. Także w rodzimej lidze odgrywa bardzo znaczącą rolę, trzy razy wygrał ją, pięć razy triumfował w pucharze kraju i trzykrotnie w superpucharze Rosji.
W minionych latach CSKA było sponsorowane przez właściciela Chelsea Londyn, najbogatszego Rosjanina Romana Abramowicza. Ostatnio jednak nastąpiła zmiana, głównym sponsorem został jeden z największych rosyjskich banków-VTB. Według zebranych informacji budżet klubu oscyluje w granicach 50-60 mln dolarów, jest jednym z większych, no a jak wiadomo pieniądze wygrywają wojny a w piłce pomagają w lidze co skutecznie pozwala rywalizować drużynie zarówno w kraju jak i w europejskich pucharach.
CSKA obecnie rozgrywa swoje ligowe i pucharowe mecze na stadionie lokalnego rywala – moskiewskiego Dynama, jednak planuje się w niedalekiej przyszłości budowę nowoczesnego obiektu. Obecnie prace są wstrzymane, przyspieszenie ich powinno nastąpić po ewentualnym przyznaniu Rosji do organizacji jakiegoś znaczącego międzynarodowego turnieju.