Żużel, lub inaczej nazywany sportem żużlowym, są to wyścigi motocyklowe na torach o kształcie owalu. W sporcie żużlowym zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, którzy pokonują tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalistyczne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców, co jest bardzo nieprawdopodobne.
Sport ten cieszy się bardzo dużą popularnością głównie w Europie, a w szczególności krajach Wielkiej Brytanii, a także w Danii, Szwecji oraz Polsce.

Polska nazwa żużel oraz popularne określenie „czarny sport” wywodzi się z czasów, kiedy na torach wyścigowych stosowano tylko czarne nawierzchnie żużlowe. W dzisiejszych czasach używa się różne mieszanki piasku oraz granitu.

Sport ten na świecie jest znany pod nazwą „Speedway”. Istnieje także jedna z ciekawszych odmian sportu żużlowego, który polega na wyścigach, gdzie motory ścigają się na powierzchni lodowej.