Skoki narciarskie jest to dyscyplina sportowa, która jest rozgrywana na skoczniach narciarskich. Celem tego sportu jest wykonanie jak najdalszego skoku po rozpędzeniu się na skoczni i odbiciu od jej progu. Na największych skoczniach, tak zwanych „na mamucich”, możliwe są skoki przekraczające 200 metrów. Ocena odnosi się do odległości uzyskanej przez zawodnika, a także styl jego skoku.
Skoki narciarskie są dyscypliną elitarną, a właściwie niedostępną dla amatorów, ze względu na bezpieczeństwo. W wielu krajach odbywane są liczne zawody oraz konkursy skoczków narciarskich, które są także wspomagane kibicowaniem. W ostatnich latach podana dziedzina sportu znacznie zyskuje na sławie oraz popularności.

Z każdym sezonem powstają coraz to nowe talenty, a także fankluby, które na takich spotkaniach zajmują się kibicowaniem dla swoich faworytów. Jest to bardzo niebezpieczny sport, ale jednak bardzo akceptowany przez ludzi, ze względu na niesamowite przeżycia z obserwowania takiej rywalizacji oraz wyczynów skoczków.