Bardzo wiele osób jeździ na rowerach górskich, które są odpowiednio przystosowane do tego, żeby wykonywać na nich bardzo duże odległości i ponadto odległości te mogą być wykonywane po bardzo złych terenach jak choćby góry czy lasy. Niejednokrotnie jest to jedno i drugie. Rowery takie są wyposażone w specjalne amortyzatory, które niwelują wstrząsy osoby dosiadającej je. Poza tym mają również bardzo grube opony, żeby zapewnić im lepszą przyczepność oraz stabilność na drodze. Rowery takie są oczywiście również bardzo drogie jeżeli chcemy mieć porządny sprzęt, których używają profesjonaliści. Profesjonaliści to osoby, które zawodowo zajmują się jeżdżeniem na takich rowerach przez co mogą oni pozwolić sobie na taki drogi sprzęt jaki się używa na zawodach.

Bardzo drogie rowery mają już zupełnie inaczej skonstruowane hamulce dzięki czemu są one o wiele bardziej efektywniejsze niż w zwyczajnym rowerze jaki możemy zobaczyć na co dzień. Oczywiście zawody na rowerach górskich odbywają się nie raz w bardzo ciężkich warunkach przez co możemy być pewni, że wiele osób pożałuje, że w takich zawodach brało udział ponieważ wychodzi na nich bardzo wiele wypadków, których przyczyną są zazwyczaj nadmierna prędkość lub po prostu brawura uczestników zawodów. Zdarza się również, że trasa nie jest odpowiednio przemyślana, przez co jest na tyle niebezpieczna, że występują na niej liczne wypadki i potłuczenia. Trasy takie należy odpowiednio przemyśleć ponieważ nie mogą one być również za bardzo niebezpieczne ze względu na zawodników którzy na nich startują.

Oczywiście zawodnicy coraz częściej pozwalają sobie na to, żeby na początku sprawdzić trasę, żeby nie spotkała ich jakaś przykra niespodzianka, która może wpłynąć na wynik takich zawodów. Do takich zawodów trzeba mieć jednak bardzo dobrą formę ponieważ wiąże się to z tym, iż zawody te mają bardzo duże przewyższenia i możemy dzięki temu szybko stracić siły podczas wjeżdżania na góry. Należy dobrze przemyśleć, czy na pewno damy sobie radę z tym.