Piłka nożna jest to jedna z gier zespołowych, która jest najpopularniejszą na całym świecie dyscypliną sportową. W zawodach piłkarskich, które nazywamy meczami, uczestniczą dwie rywalizujące ze sobą drużyny, których celem gry jest umieszczenie okrągłej piłki w bramce przeciwnika. Zwycięzcą zostaje ta drużyna, która uczyni to więcej razy.

Pole piłkarskie, na którym odbywają się mecze, odgrywane są na prostokątnym, pokrytym murawą boisku. Rozmiary takiego boiska to dokładnie 45 metrów do 90 metrów szerokości i długości od 90 metrów do 120 metrów.
Drużyna piłkarska składa się z jedenastu zawodników, a żeby mecz mógł się odbyć musi znajdować się na boisku co najmniej siedmiu piłkarzy. Wśród graczy możemy wyróżnić bramkarza, obrońców, pomocników oraz napastników.

Bramkarz to jedyny zawodniki, który może dotykać i łapać piłkę rękoma, ale tylko w określonym polu. Podział pozostałych graczy jest tylko umownym sposobem ich rozstawienia lub po prostu strategią następującej gry podczas meczy z rywalami.