Najwyższa klasa rozgrywkowa w Portugalii. Liga Portugalska może poszczycić się wieloma znanymi na świecie zespołami. W samej lidze udział bierze w rozgrywkach 18 zespołów.
Czołowe zespoły, które zajęły najwyższe pozycje w lidze automatycznie mają zapewnione kwalifikacje do elitarnej Ligi Mistrzów. Również w pucharze UEFA przysługuje Portugalii miejsce liczbie 3. Portugalska Liga prezentuje dość wysoki poziom i jest uważana za całkiem atrakcyjną. Rozgrywki w tym kraju mają bardzo wysoki poziom a głównym tego powodem jest wysoka kultura piłkarska tego kraju, piłka nożna jest dyscypliną narodową w portugalii co przekłada się na znakomite wyniki osiągane zarówno przez reprezentację narodową jak i również przez kluby z ligi. Oprócz tego że osiągane są dobre wyniki to również z chęcią inwestowane są pieniądze w rozgrywki, tak więc kluby nie mają problemów ze znalezieniem sponsorów. W całej lidze między siebie głownie rozdają karty trzy kluby, Benfica i Sporting oraz Porto, kiedyś rywalizowały z nimi jeszcze Boavista Porto oraz Vitoria Guimaraes, jednak ostatnie lata to już zdecydowana dominacja zespołów wielkiej trójki. Generalnie te trzy zespoły Benfica i Sporting oraz Porto, w rozgrywkach krajowych wygrywają generalnie niemalże wszystko.

Kluby te dysponują nie tylko największymi budżetami w lidze ale również największym potencjałem kibicowskim oraz najlepiej rozwiniętymi systemami szkolenia i skautingu rozsianego niemalże po całym świecie. To wszystko właśnie sprawia, że liga ta jest wyraźnie podzielona na kluby, które walczą o trofea krajowe, na średniaków oraz te które corocznie są skazane na walkę o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Jeżeli zaś chodzi o najbardziej utytułowane drużyny to w tej elitarnej klasyfikacji wszech czasów zdecydowanie prowadzi Benfica Lizbona z 31 tytułami mistrzowskimi, drugie jest FC Porto z dorobkiem 24 tytułów. Trzeci Sporting wygrał ligę 19-krotnie. Kolejne w klasyfikacji zespoły mają już bardzo nieliczne osiągnięcia i zdobyte tytuły oraz inne trofea, Belenenses i Boavista zdobyły po jednym tytule mistrzowskim.