Jose Mourinho to w dzisiejszych czasach zdecydowanie jeden z najsłynniejszych trenerów w Europie, to człowiek, który pojawił się praktycznie znikąd i zaczął odnosić olbrzymie sukcesy. Oczywiście, jest to zdanie tylko mniej zorientowanych w temacie trenerki kibiców, warto wiedzieć, że przez wiele lat był on asystentem samego Alexa Fergusona w znakomitym klubie Manchesterze United. Po pewnym czasie postanowił postawić na własną karierę trenerską i powrócił do macierzystego kraju, do Portugalii. Pracował w kilku ligowych klubach w Portugalii jako asystent trenera, był pomocny głównie zagranicznym trenerom z racji znakomitej znajomości języka angielskiego. Pierwsza jego samodzielna posada to praca w Benfice i wyrzucenie jego z klubu zaledwie po miesiącu, powodem była kłótnia z prezesem. Szansę pokazania swoich umiejętności dostał w niewielkiej Uniao Leiria i był to strzał w dziesiątkę tamtejszych działaczy. Z przeciętnym klubem ligii w ciągu zaledwie jednego sezonu znalazł się w czołówce ligi i zagrał z powodzeniem w Pucharze UEFA. To wystarczyło, aby dostać propozycję od najbardziej utytułowanego w Portugalii FC Porto.
W klubie z Porto Mourinho wygrał wszystko niemalże co było do zdobycia, właściwe zdobył to wszystko co piłkarski trener może osiągnąć z klubową drużyną. Oczywiście zdominował ligę krajową jak i zwyciężył w Lidze Mistrzów. Warto również zauważyć że dwa sezony zdobywał z Puchar UEFA.

To właśnie po prowadzeniu zespołu FC Porto stał się postacią docenianą w europejskiej piłce nożnej. Doceniono fakt że dysponując stosunkowo niewielkimi pieniędzmi w porównaniu z tuzami futbolu potrafił zbudować bardzo mocne zespoły. Sukcesy docenił i zaoferował nowych właściciel Chelsea Roman Abramowicz, który zaoferował Mourinho najlepszy kontrakt i w ten sposób ściągnął utalentowanego trenera do Londynu. Teoretycznie to idealne miejsce dla trenera, wielki kontrakt jak i potężny budżet pozwalający ściągnąć niemalże każdego piłkarza, na którego trener miał ochotę.