FC Porto to bez wątpienia najbardziej utytułowany klub piłkarski w Portugalii, założony został w 1893 roku i zdobył w piłce nożnej praktycznie wszystkie możliwe do zdobycia przez zespół piłkarski trofea. W lidze portugalskiej zwyciężał 24 razy a 18 razy zdobywał puchar krajowy, do kolekcji można dopisać jeszcze 15 superpucharów. Jeżeli chodzi o rozgrywki w pucharach europejskich to zdobywał zarówno w Pucharze Mistrzów Krajowych jak i również w Lidze Mistrzów. Zdobył również dwukrotnie Puchar UEFA.

Stadionem tego zespołu jest Estadio do Dragao, nowoczesny obiekcie, który został wybudowany z myślą o zbliżających się w portugalii mistrzostwach Euro 2008. Na stadionie mecze może oglądać przeszło 50 tysięcy fanatyków FC Porto. Stadion jest bardzo nowoczesny . Ten nowoczesny stadion w swojej historii gościł już wiele ważnych meczy, między innymi półfinał Mistrzostw Europy jak i również finał Ligi Mistrzów co jak na stadion kilkuletni jest zdecydowanie dobrym osiągnięciem.
FC Porto to klub który reweacyjnie pracuje z młodzieżą, ma bardzo dobrze rozwinięta sieć skautów i to głównie w krajach Ameryki Południowej, skąd sprowadzają często utalentowanych zawodników. Dzięki temu bardzo wiele gwiazd właśnie w FC Porto rozpoczyna swoją przygodę z Europą. Dzięki rozwiniętej sieci skautów bardzo wielu modych chłopaków jest wypatrywanych w Brazylii czy Argentynie i sprowadzanych do Portugalii by tutaj zdobywać szlify. Działacze z FC Porto postawili na ten kierunek, ponieważ jest duża zgodność w kulturze i języku. Dlatego piłkarzom z tamtej części świata jest zdecydowanie łatwiej się aklimatyzować w krajach takich jak portugalia. Przygodę z Europą jak i również zaliczenia występów w drużynie FC Porto ma na swoim koncie bardzo wielu znanych piłkarzy, wystarczy wymienić tylko takie nazwiska jak Deco, Madjer czy nawet polski bramkarz Józef Młynarczyk. Obecnie o sile zespołu decydują tacy zawodnicy jak Bruno Alves, Cristian Rodriguez, Helton oraz Alvaro Pereira