Eredivisie jest to najwyższa poziomem liga piłki nożnej w Holandii. Liga powstała w roku1956 roku, gra w jej rozgrywkach osiemnaście klubów. Eredivisie charakteryzuje się ostrym systemem przyznawania licencji klubom, grać mogą tylko te zespoły, które spełniają szereg różnych warunków. Nie chodzi tutaj nawet o same stadiony czy finanse, ale o również o długotrwałe gwarancje finansowe dla klubów. Z tej przyczyny często zdarza się, że licencja która jest przyznawane zaledwie na rok ma odwrotny skutek do zamierzonego i prowadzi do niestabilności finansowej niektórych klubów. Przykładem niech będzie ostatni mistrz kraju AZ Alkmar, który jeszcze w ubiegłym roku był jedną z silniejszych drużyn w lidze holenderskiej a obecnie ma bardzo poważne kłopoty finansowe. Co prawda budżet klubu nie jest zagrożony, jednak dotychczasowi sponsorzy druzyny wypowiedzieli długoletnie umowy i w takiej sytuacji braku gwarancji klub już w tym sezonie miał problem z licencją.
Liga holenderska poziomem swoich rozgrywek jest porównywalna nie tylko z francuską Ligue 1 ale nawet niektórzy porównują ją z niemiecka Bundesligą. Kluby mają co prawda niższe budżety i mniejsze stadiony, i nawet być może cała otoczka nie jest tak kolorowa jak w przypadku rozgrywek w Niemczech, jednak holenderskie kluby są niezwykle mocne i regularnie grają wysoko w pucharach.. Liga jest zdecydowanie bardzo wyrównana, ostatnimi laty nie ma zdecydowanych faworytów, różnice punktowe w rozgrywkach na koniec sezonu są bardzo niewielkie. To wszystko decyduje o atrakcyjności tych rozgrywek, dodając do tego wysoka średnią bramek na mecz otrzymujemy atrakcyjny produkt.
W Eredivisie najsilniejsze zespoły to PSV Eindhoven oraz Ajax Amsterdam. Zasłużone w przeszłości Feyenoord czy też Utrecht i Alkmar maja ostatnio kłopoty finansowe i zmuszone są spłacać olbrzymie długi. Nie pozwala to na wzmocnienia poprzez transfery. Jeśli chodzi o statystyki to najwięcej tytułów mistrzowskich ma w swojej kolekcji Ajax Amsterdam który wygrywał ligę 29-krotnie. Drugi w klasyfikacji z 21 zwycięstwami jest PSV a trzeci z 14 Feyenoord. W ostatnich latach wyraźnie dominuje PSV, który zdobył cztery tytuły z rzędu, rok temu serię przerwał AZ Alkmar.
W lidze nie grają wielkie gwiazdy, kluby holenderskie znane są z doskonałego systemu szkolenia młodzieży. O sile ligi decydują więc wychowankowie, którzy po kilku sezonach gry w Eredivisie zasilają najlepsze kluby Europy.