Bardzo wielu ludzi lubi jeździ na łyżwach ponieważ można się na tym naprawdę szybko poruszać, a przez to jest można się dostać w inne miejsce w przeciągu paru chwil oczywiście jeżeli prowadzi tam lód ponieważ łyżwy uzależnione są od lodu. Lód jest tym, po czym możemy jeździć w naszych łyżwach i bardzo często zdarza się, że miasta i miasteczka otwierają własne lodowiska, tylko po to, żeby ludzie mogli na nich pojeździć na swoich lub wypożyczonych łyżwach. Oczywiście jazda na łyżwach nie tylko może być przyjemna.

Występuje bardzo wiele dyscyplin sportowych, w których używa się łyżew do poruszania się. Jedną z takich dyscyplin jest właśnie hokej, w którym zawodnicy poruszają się na łyżwach. Jest to dyscyplina drużynowa, w której każda drużyna tak jak w piłce nożnej próbuje trafić do bramki. Tylko tu zamiast piłki mamy krążek, który bardzo zwinnie porusza się po płycie lodowiska przez co można go popychać odpowiednimi kijami, jakie posiadają zawodnicy. Sport ten jest najbardziej popularny w  Stanach Zjednoczonych, gdzie liga hokeja jest na jednym z najwyższych poziomów na świecie. Oczywiście naród ten posiada specjalne obiekty ze sztucznym lodem, gdzie zawodnicy mogą trenować swoje umiejętności. Sport ten jest niejednokrotnie bardzo brutalny więc każdy zawodnik ma odpowiednie ochraniacze oraz zabezpieczenia, żeby nie stała mu się krzywda. Innym bardzo ciekawym sportem, który używa łyżew i znacznie się różni od hokeja jest jazda figurowa. Jest to sport, w którym ludzie tak jakby tańczą na lodzie, czyli poruszają się na łyżwach, lecz starają się to robić tak, żeby zachwyć jak najbardziej swoją publiczność.

Jazda figurowa uprawiana jest w większości przez kobiety, lecz mężczyźni również często w niej występują. Jest to dyscyplina bardzo szanowana przez bogatych ludzi ponieważ ukazuje tak jak taniec piękno i to czego nie można zobaczyć w normalny dzień czyli urodę tańca. Uczestniczy takich dyscyplin muszą sobie wymyślić odpowiedni układ, który będzie pasował do grającej muzyki.