Wyścigi rowerowe są ostatnio bardzo popularną dyscypliną sportową ponieważ praktycznie każdy jeździ lub jeździł na rowerze w dzieciństwie i niektórym tak to się spodobało, że postanowili oni jeździć na tym rowerze zawodowo, żeby zdobyć dzięki temu doświadczenie i startować w naprawdę ważnych zawodach rowerowych. Oczywiście, żeby wystartować w takich zawodach trzeba mieć naprawdę bardzo dobrą formę i trzeba być bardzo dobrze wysportowanym kondycyjnie jak i silnym psychicznie. Jeżeli nasza psychika szybko wysiada to możemy być pewni, że pewnego czasu staniemy po prostu w połowie trasy i nie będziemy mogli ruszyć w żadną stronę ponieważ będziemy na tyle zmęczeni i wykończeni psychicznie, że ciało nie będzie nam na to pozwalało.

Psychika niestety odgrywa wszędzie bardzo dużą rolę. Oczywiście zawody sportowe są to zawody, którymi pasjonuje się bardzo dużo ludzi i bardzo wielu z nich zostaje w przyszłości zawodowcami, którzy osiągają w kraju lub nawet za granicą jakieś konkretne wyniki w tej dyscyplinie. Rower zazwyczaj jest kojarzony z atrakcją turystyczną na którą może sobie pozwolić każdy, lecz nie każdy może sobie pozwolić na rower, którymi jeździ się na zawodach sportowych ponieważ są to rowery warte nie raz więcej niż dobry samochód. Rowery takie zawodnicy kupująca za kwoty rzędu 20 tysięcy złotych co jest dla zwykłego człowieka nie do pomyślenia ponieważ tyle to on zarabia w ciągu całego roku. Jednak dla ludzi, którzy zajmują się tym zawodowo można powiedzieć, że jest to normalna rzecz ponieważ takie kwoty wydają oni co jakiś czas, żeby nie być w tyle ze sprzętem za swoimi rywalami. Rower taki waży wtedy parę kilogramów co jest naprawdę bardzo dobrym wyczynem, a dzięki temu można się na nim szybciej poruszać ponieważ nie musimy napędzać swojej wagi i jeszcze dużej wagi roweru.

Rowery takie mają również o wiele lepsze przełożenie niż jest to w zwykłych rowerach ponieważ są one zbudowane z lepszych materiałów. Jednak wiele takich rowerów jest jedynie na indywidualne zamówienie.