Tenis jest to gra polegająca na przebijaniu odpowiednia rakietą piłki tenisowej przez siatkę, na stronę przeciwnika, celem zdobycia punktu, a więc zawodnik stara się przebić piłkę w taki sposób, aby jak najbardziej utrudnić rywalowi odbicie jej, lub po prostu uniemożliwić to. W tenisa gra się pojedynczo (singiel, jeden na jeden), lub w duecie (debel, dwóch na dwóch). Jeśli chodzi o miejsce gry, to można grywać na otwartej powierzchni jak i w hali. Kort, bo tak nazywa się boisko do gry w tenisa, ma wymiary 23,77m długości i 8,23m lub 10,97m szerokości w zależności od tego czy gra się debla czy singla, rzecz jasna dla singla boisko jest węższe. Rozróżniane są również różne nawierzchnię na kortach: twarda, ceglana (ziemne), halowa, trawiasta. Zazwyczaj zawodnicy maja swoją jedną ulubiona nawierzchnię, na którą gra im się najlepiej, trudno jest znaleźć gracza, który na wszystkich nawierzchniach gra tak samo dobrze. Na każdym z wyżej wymienionych kortów, gra się inaczej i tak „boiska” halowe i trawiaste są najszybsze, twarde nieco wolniejsze, natomiast ziemne są najwolniejsze… Jeśli chodzi o zasady, to nie są one jakieś trudne, jednak panuje tu dość obszerna i skomplikowana terminologia, np. rozróżnia się wiele uderzeń i każde z uderzeń ma inną nazwę, wolej, backhand, lob, czy forehand, te pojęcia jeszcze można zrozumieć, ale idąc dalej jest już troszkę gorzej slice, smash, czy drop-shot tutaj można mieć już spore problemy z dowiedzeniem się o co chodzi… Warto dodać, że dosyć specyficzne również jest tutaj liczenie punktów, gdyż za każde wygrane podanie zdobywa się 15 punktów i jeśli będziemy wygrywać przy swoim podaniu (serwisie) wszystkie piłki to sytuacja będzie wyglądała tak: 15:0, 30:0 i tutaj pojawia się dość ciekawa sytuacja, bo analogicznie powinno być 45:0, jednak jest inaczej i wygląda to 40:0 (w tym momencie mamy 3 GamePoints), jeśli wygramy kolejna piłkę, wtedy wygrywamy całego gema. Warto tutaj dodać, że jeśli stan rywalizacji będzie wynosił 40:40, wtedy musimy wygrać dwie kolejne piłki, aby wygrać cały gem, podobnie jak rzecz ma się np. w siatkówce. Jeśli przy swoim podaniu gem będzie przebiegał w ten sposób, iż wynik będzie wynosił 0:40 tzn., że nasz przeciwnik ma 3 BreakPoints, czyli ma 3 szanse na przełamanie naszego serwisu. W tenisie właśnie takie sytuacje mają kluczowe znaczenie w całym secie, a później i meczu. Aby wygrać cały set, należy wygrać co najmniej 6 gemów, czyli np.: 6:4, 6:3, natomiast jeśli wynik wynosi 6:5, wtedy gra się jeszcze jednego gema i albo stan rywalizacji dochodzi do 7:5 i wtedy set jest już rozstrzygnięty, albo 6:6 i wtedy rozgrywa się trzynastego gema, który jest tzw. tie – breakiem, w którym gra się do 7 wygranych punktów z przewagą co najmniej 2 punktów, np. 7:6 (7:5). W tenisie gra się do wygranych 2 setów lub 3 to zależy od rangi turnieju jak i płci. Kobiety zawsze grają do 2 wygranych setów, natomiast mężczyźni do 2 lub 3.