Jak powszechnie wiadomo, każdy mecz piłki nożnej może zakończyć się na trzy podstawowe sposoby. Mecz może zakończyć się zwycięstwem drużyny, która jest gospodarzem pojedynku. Mecz może wygrać drużyna przyjezdna. W końcu mecz może zakończyć się remisem. Przepisy rozgrywek ligowych sankcjonują, jakie konsekwencje ma poszczególny wynik dla tabeli określonej ligi. Zwykle za zwycięstwo przyznaje się trzy punkty, natomiast za remis drużyny otrzymują po jednym punkcie. Jeszcze do niedawna istniała też możliwość przyznawania dwóch punktów za zwycięstwo, jednak przepis ten został zniesiony.

Podstawą do obliczania wszelkich statystyk jest tabela ligowa, która wskazuje, które drużyny zdobyły określoną wartość punktową. To szczególnie ważne dla kibiców, którzy zdecydowali się na spróbowanie swoich sił w obstawianiu meczów ligowych. Z tabel korzystają też statystycy, zarówno ci, którzy robią to ze względu na zainteresowanie, jak i ci, którzy wykonują swoje zadania zawodowe. Oprócz statystyk zespołowych, prowadzi się klasyfikacje w poszczególnych dziedzinach. Każde rozgrywki ligowe mają więc swojego najlepszego strzelca oraz najlepszego podającego. Koniecznie trzeba tutaj zaznaczyć, że to te właśnie statystyki są najpilniej obserwowane przez piłkarskich kibiców oraz przez managerów, którzy penetrują piłkarski rynek w poszukiwaniu nowych gwiazd futbolowych. Ponadto każdy kibic może znaleźć statystyki dotyczące kar indywidualnych oraz czasu w którym określony zawodnik strzela większość swoich bramek. To tylko niewielka część klasyfikacji, które ułatwiają życie zwykłym kibicom, jak i tym, którzy zajmują się obstawianiem wyników zdarzeń sportowych. Szczegółowe informacje o każdej lidze są zwykle prezentowane w Internecie, na stronie poświęconej rozgrywkom ligowych. Każdy kraj posiada taką stronę.

Poza tym wiadomości o najpopularniejszych rozgrywkach pojawiają się na wielu portalach internetowych, jak i w papierowych wydaniach wszelkiego rodzaju gazet i czasopism. Ogrom wiadomości sportowych pozwala jednak zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej, podczas spekulowania nad tym, jakim wynikiem zakończy się określone zdarzenie ligowe.