Piłka ręczna jest to gra zespołowa, w której biorą udział dwie drużyny po siedmiu zawodników, których celem gry jest wrzucenie za pomocą rąk piłki do bramki przeciwnika.

Piłka oczywiście może być rzucana, a także popychana, czy łapana, lub uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, którzy znajdują się na boisku, oprócz bramkarzy, nie mają prawa trzymać w swoich rękach piłki do gry dłużej niż trzy sekundy, co wymusza liczne podania, co wskazuje, że piłka ręczna jest grą kontaktową.

Mecz piłki ręcznej dzieli się na dwie połowy, która każda z nich trwa po 30 minut, do której dodaje się 10 minutową przerwę. Ubiór wszystkich zawodników z danej drużyny musi być jednolity w celu rozpoznania graczy danych drużyn.

Piłka ręczna jest bardzo popularnym sportem znanym na całym świecie, a największą popularnością cieszy się w państwach europejskich. Jak inne dziedziny sportu, piłka ręczna posiada także swoje liczne grono wielbicieli, którzy wiernie kibicują graczom w każdej chwili gry swoich uwielbionych drużyn.