W ostatnim czasie bardzo popularne stały się rozgrywki ligi rosyjskiej. Kierunek wschodni stał się o tyle atrakcyjny, że zagościły na nim naprawdę duże pieniądze. Liga rosyjska jest obecnie sponsorowana w ogromnej większości przez magnatów, którzy zdobyli swój majątek na transakcjach związanych ze sprzedażą ropy naftowej oraz gazu. Teraz ich pieniądze są wykorzystywane przez prezesów klubów piłkarskich. Do niedawna liga rosyjska była uważana za bardzo egzotyczną. Jest w tym trochę prawdy, ale całe określenia działa raczej w kierunku inności.

Pierwszą różnicą jest system rozgrywek ligi rosyjskiej, który przebiega nieco inaczej, aniżeli w pozostałej części Europy. Ma to związek głównie z panującymi w Rosji warunkami atmosferycznymi. Kolejną różnicę stanowi nawierzchnia, na której swoje mecze rozgrywają poszczególne kluby. Często jest to sztuczna trawa, która jednak bardzo dobrze imituje naturalną murawę. To wielki plus dla drużyn rosyjskich, zwłaszcza w momencie, kiedy mierzą się w rozgrywkach europejskich z innymi drużynami. Ci bowiem nie są przyzwyczajeni do takiej nawierzchni i często popełniają nie wymuszone błędy. Ze względu na sponsorów, zarobki piłkarzy występujących na rosyjskich boiskach są bardzo wysokie. Nie można ich porównywać z polskimi, gdzie piłkarze zarabiają o wiele mniej. Poziom piłkarski jest także zdecydowanie wyższy, a co za tym idzie i wyniki reprezentacji także są o niebo lepsze.

Liga wzbudziła bardzo duże zainteresowanie kibiców, którzy korzystają z usług firm bukmacherskich. To bardzo dobry rynek jeśli chodzi o zakłady, bowiem często padają tam wyniki, których nikt się nie spodziewa. Do grona najlepszych drużyn możemy zaliczyć przede wszystkim CSKA Moskwa, Spartaka Moskwa, Zenit Saint Petersburg, czy też Rubin Kazań. W tym ostatnim zresztą występuje jeden z najlepszych polskich pomocników, czyli Rafał Murawski. Oprócz niego w lidze rosyjskiej gra kilku innych polskich reprezentantów, jednak nie są oni aż tak uznanymi graczami, jak wymieniony polski pomocnik.